تمیز کردن دوربین دو چشمی بسیار شبیه به تمیز کردن هر ابزار و وسیله دیگری است. البته به عنوان توصیه اولیه, به هنگام حمل و استفاده از دوربین کاملا از دوربین مراقبت کنید. آنچه را که برای نظافت لنز استفاده می کنید به خوبی بشناسید, عوامل تمیز کننده می توانند خوردگی ایجاد کنند و لنزها را به راحتی از بین ببرند و یک لنز را به همان راحتی که یک جسم فیزیکی می تواند خراش دهد, خراش دهند. بهتر است با دقت از دوربین ها استفاده کنید و آنها را در جاهای مطمئن نگه داری و محافظت کنید تا نیاز به تمیزی و نظافت را به حداقل برسانید.

دوربین های دو چشمی باید در وهله ی اول در معرض خاک و آلودگی قرار نگیرند. البته اتفاقات تصادفی همیشه پیش می آیند و ممکن است زمانی که به طبیعت رفته اید, دوربین به هنگام استفاده از دست شما رها شود و بیفتد. دوربین را بر روی میزهای شلوغ, در مجاورت غذا و نوشیدنی قرار ندهید و آن را همین گونه در وضعیتی که ممکن است آلوده و کثیف شود رها نکنید.

بسیاری از لنزها دارای پوششی ضد انعکاس هستند. برخی از پوشش ها به صورت لایه ای بر روی لنز به هنگام تولید و ساختن دوربین قرار می گیرند. دوربین های دو چشمی با کیفیت بالاتر ممکن است لایه های پوششی بیشتری داشته باشند. اگر لنزهای دوربین خود را با روشی اشتباه تمیز کنید ممکن است این پوشش ها را از بین ببرید و به لنزها آسیب برسانید. درست مانند تاثیری که در اثر پاک کردن شیشه عینک با پارچه نا مناسب پیش می آید, که ممکن است شیشه عینک خراش بیفتد.

ین سه کلمه را به هنگام پاک کردن لنز دوربین همیشه به یاد داشته باشید: با ملایمت,با ملایمت,با ملایمت. دستان خود را به آرامی و با حرکات ملایم تکان دهید. با استفاده از دستمال های نرم و مخصوص و حلال های مخصوص برای این کار نظافت لنزها را انجام دهید. هرگز از پاک کننده های شیشه و مواد شیمیایی خانگی برای پاک کردن لنزها استفاده نکنید. حتی روپوش و پوشش پلاستیکی دوربین به علت اینکه با لنز ها در تماس هستند باید با این مواد نظافت شوند. استفتده از حتی یک قطره از مواد شیمیایی آسیب زننده می تواند لنز دوربین را خراب کند. پوشش لنز نیز بلافاصله به علت تماس و یکپارچگی با لنز دچار آسیب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *